4C ocena diamentów

Diamenty wyprodukowane laboratoryjnie zyskują coraz większą popularność i coraz częściej zmieniają przestarzały porządek na rynku z luksusową biżuterią. Są szczególnie popularne wśród młodych ludzi, dla których zrównoważony rozwój środowiska naturalnego jest najważniejszy. Innymi słowy, zdolność zaspokajania własnych potrzeb bez wpływu na świat przyszłych pokoleń. 

Posiadacze biżuterii z  diamentami wyhodowanymi w laboratorium mogą posiadać cenny kamień szlachetny bez wyrzutów sumienia, że diament w ich pierścionku pochodzi ze strefy konfliktu w Afryce, a ich wydobycie finansuje zakup broni. 

Nawiasem mówiąc, czy wiesz, że naturalne diamenty zmieniają średnio 12 właścicieli w ich kraju pochodzenia, zanim zostaną wyeksportowane i użyte do produkcji biżuterii? 

Blask pięknie uprawianych diamentów przyciągnął wiele celebrytów. Wśród nich jest hollywoodski aktor Leonardo DiCaprio, który stał się jednym z inwestorów projektu hodowli diamentów wyhodowanych w laboratorium - więcej tutaj. 

Magazyn Vogue oświadczył niedawno, że diamenty lab-grown na nowo zdefiniują luksus, ponieważ nie obciążają środowiska naturalnego w przeciwieństwie do naturalnych diamentów. (Aby uzyskać 1 ct naturalnego diamentu, trzeba wydobyć do 250 ton ziemi). 

Księżna Sussex Meghan Markle jest wybitną przedstawicielką świata kobiet, która preferuje przyjazną dla środowiska modę. Jakiś czas temu wprowadziła na rynek piękne sportowe kolczyki z  wyhodowanymi w laboratorium diamentami londyńskiej marki Kimai  

W wolnym tłumaczeniu możemy powiedzieć: „Diamenty marki Kimai (diamenty lab-grown) są milsze dla planety, ponieważ ich wydobycie nie powoduje erozji gleby, nie marnuje wody i nie zanieczyszcza powietrza. Chcemy pomagać w tworzeniu zrównoważonego, bardziej etycznego i sprawiedliwego świata. Wybraliśmy styl i wybraliśmy luksus.“ - więcej tutaj. 

Według GIA (Gemological Institute of America), który przeprowadził w ciągu ostatnich 30 lat obszerne analizy diamentów laboratoryjnych, diamenty naturalne i laboratoryjne sa całkowicie identyczne. W przeciwieństwie do cyrkonu, który ma zupełnie inny skład chemiczny, diament laboratoryjny można rozpoznać tylko przy użyciu zaawansowanych narzędzi naukowych. 

Nie tylko skład naturalnych i laboratoryjnych diamentów jest identyczny. Ocena obu klejnotów jest taka sama. W branży diamentowo-jubilerskiej wykorzystuje sie tzw. ocenę 4C, która w znaczący sposób decyduje o cenie poszczególnych diamentów. 

Co obejmuje ocena 4C? 

Cut – szlif 
Carat – gramatura 
Color – kolor 
Clarity – czystość 

Cut – szlif 

Szlif jest przy ocenei diamentu jedną z najbardziej skomplikowanych kategorii. Sam nieoszlifowany diament wcale nie jest atrakcyjny, a jego urzekające piękno wyróżnia się dopiero na podstawie oceny proporcji i szlifowania. To z kolei wpływa na blask, ogień i blask diamentu. O ile parametry waga, kolor i czystość wpływają głównie na cenę kamienia, to o wyglądzie diamentu decyduje jakość szlifu, jego wielkość oraz zdolność odbijania światła.  


Szlif jest zdeterminowany przez 2 rzeczy: 

1. Kształt 

Najpopularniejszym i najpopularniejszym kształtem jest okrągły brylantowi diament. Inne popularne kształty (patrz poniżej) to owal, serce, poduszka. Jednak diament można ciąć na dowolny kształt, w zależności tylko od umiejętności i praktyki szlifierza. 4c-hodnoceni_tvar

2. Szlifowanie 

Standardowy szlif diamentowy ma 57 szlifowanych faset, składających się z korony (32 fasety), stołu (duża faseta pośrodku), runda i pawilonu (dolna część diamentu zakończona końcówką - 24 fasety). 

4c-hodnoceni_brus

Rozdrobnienie i proporcje kamienia wpływają na przechodzenie światła i jego odbicie. Dopiero idealnie oszlifowany diament pozwoli uzyskać optymalne odbicie światła w pełnej gamie kolorów i intensywności - patrz zdjęcie. Diament „świeci” i gra wszystkimi kolorami. 

 4c-hodnoceni_brus-svetlo

Carat – waga diamentu 

Color – kolor diamentu 

Kolor diamentu oznacza się literami od D do Z. Gdzie D oznacza najlepszy kamień. Ocena koloru opiera się na obserwacji wzrastającego nasycenia koloru żółtego. Metoda porównawcza służy do określenia prawidłowego koloru. Oceniane są luźne kamienie z modelem w standardowym oświetleniu pod specjalną lampą diamentową. 4c-hodnoceni_barva

Clarity – czystość diamentu 

Określa ilość zanieczyszczeń tzw. wtrąceń mechanicznych (np. kropki, zmętnienie, pęknięcia, pęknięcia, zjawiska strukturalne, sprężyny, zmętnienia i wgłębienia) w diamencie.  
Diamenty bez wewnętrznych zanieczyszczeń uchodzą za najrzadsze i jednocześnie najdroższe. Czystość diamentu ocenia się w referencyjnym dziesięciokrotnym powiększeniu pod lupą. 4c-hodnoceni_cistota

Skala czystości diamentu: 

  • FL – FLAWLESS 
    Diament nie zawiera żadnych zanieczyszczeń widocznych przy dziesięciokrotnym powiększeniu, ani nie ma zewnętrznych wad jakości szlifu. Ten szlif należy do bardzo rzadkich.  
  • IF – INTERNALLY FLAWLESS / LC - Loupe Clean (czysty pod lupą)  
    Diament nie ma widocznych zanieczyszczeń przy dziesięciokrotnym powiększeniu. 
  • VVS – VERY VERY SMALL INCLUSIONS 
    Diamenty zawierające bardzo, bardzo małe inkluzje, bardzo trudne do zobaczenia przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Ta kategoria jest dalej podzielona na dwie podkategorie - VVS1 i VVS2.  Gdzie VVS1 oznacza lepszą czystość. 
  • VS – VERY SMALL INCLUSIONS 
    W diamencie znajdują się bardzo małe inkluzje, trudne do zarejestrowania przy 10-krotnym powiększeniu. Ta kategoria jest dalej podzielona na dwie podkategorie - VS1 i VS2.  Gdzie VS1 oznacza lepszą czystość. 
  • SI – SMALL INCLUSIONS 
    Diament z małymi inkluzjami, które można wykryć przy użyciu szkła powiększającego 10x. Zwykle nie są widoczne gołym okiem. Ta kategoria jest dalej podzielona na trzy podkategorie - SI1, SI2 i SI3.  Gdzie SI1 oznacza lepszą czystość. 
  • P – Pigue / I – IMPERFECT lub INCLUDED 
    Inkluzje w diamencie 
    mogą być widoczne gołym okiem. Ta kategoria jest dalej podzielona na trzy podkategorie - P1, P2, P3 

Źródło zdjęć: International Gemological Institute, www.igi.org